Od tramvají až do vesmíru: Firma roku, Kunovická 5M, má velké ambice

&nsbp;

4.12.2010 iHNed.cz

Firma 5M si talenty z řad vývojářů loví už na vysokých školách. Dělníky si musí zaučovat sama. Ve Zlínském kraji v městečku Kunovice, kde žije zhruba 5500 obyvatel, sídlí nejlepší firma roku 2010 - výrobce a inovátor sendvičových a kompozitních materiálů 5M.

Výrobky 5M se už dostaly do vesmíru, ale setká se s nimi i běžný člověk v dopravních prostředcích, kde končí asi dvě třetiny produkce 5M.

Od svého založení v roce 1992, kdy ve firmě kromě společníků pracovali dva zaměstnanci, se rozrostla na dnešních 120 a významného regionálního zaměstnavatele. 5M má však mnohem větší ambice.

"Chceme se stát jedním z lídrů ve svém oboru v globálním měřítku. Jinými slovy - chceme se zařadit mezi ty nejlepší na světě," řekl HN Antonín Zelinka, ředitel a spolumajitel 5M. Dosáhnout tohoto cíle se firmě podle něho zatím daří, i když jen po malých krůčcích.
Lidi si 5M vychovává sama

"Ani v Česku, ani v zahraničí není firma, která by dělala totéž," říká Zelinka s tím, že velmi tvrdá konkurence existuje jen u jednotlivých skupin výrobků 5M. Firma má vlastní vývoj, do kterého ročně investuje osm procent obratu. Každý rok přichází na trh minimálně s dvěma novými výrobky nebo podstatnými inovacemi.

Vývojové pracovníky, technology a jiné vysoce kvalifikované zaměstnance si firma již v předstihu vyhledává mezi studenty vysokých škol. Dělníky si musí 5M zaučovat sama, protože se požadované schopnosti nikde nenaučí, říká Zelinka.

Do zahraničí firma proniká obvykle přes české firmy, sama se tam prosazuje jen velmi obtížně. "Ve velkých tendrech jsou skrytě i otevřeně preferovány firmy domácí a firmy nadnárodní. Přestože jsme v několika tuzemských i zahraničních výběrových řízeních uspěli, většinu zákazníků a zakázek jsme získali přímým vyhledáváním a kontaktováním vybraných firem," říká Zelinka.
Ve vlaku i ve vesmíru

Většina produkce firmy končí v zahraničí jako součást finálního výrobku firem z České republiky. Na výrobky 5M však narazil asi každý i v Česku, i když si toho asi nebude vědom. Celé stěny a strop ve vlacích City Elefant 5M vybavila, ve vlacích Regionova jsou od této firmy zase interiérové dveře.

Do autobusů od firmy IrisBus Iveco dodala 5M nosiče zavazadel a kryt kanálu klimatizace. V tramvajích ze Škody Plzeň jsou exteriérové i interiérové díly. Jsou ale i na chladírenských skříních nákladních automobilů a v osobních vozech Škoda Octavia RS uvnitř spojleru.

První krizi zažila 5M v roce 1997, ale z té současné, kterou 5M vnímá jako hlubší, podle Zelinky vyšla silnější. Po celou dobu najímala nové zaměstnance. Loni utržila přes 128 milionů korun a letošní i příští rok bude podle Zelinky ještě lepší.


URL| http://Ekonomika.iHNed.cz/c1-48436620-kunovicka-5m-ma-celosvetove-ambice« zpět