Hradec Králové volil péči o zdraví

&nsbp;

10.9.2010 Hospodářské noviny str. 20 Česko

Soutěž Firma roku a Živnostník roku 2010

Mezi živnostníky bodovalo ošacení pro nemocné a masáže Vítězná firma vyrábí pro nemocnice zase nábytek, třeba postel s motorem

10.9.2010 Hospodářské noviny str. 20 Česko

Soutěž Firma roku a Živnostník roku 2010

Mezi živnostníky bodovalo ošacení pro nemocné a masáže Vítězná firma vyrábí pro nemocnice zase nábytek, třeba postel s motorem

Zdravotnictví je oborem, který včera zaujal porotce regionálního kola soutěže Firma roku a Živnostník roku v Hradci Králové. Živnostníkem roku se stal Miroslav Jarkovský z Třebechovic pod Orebem, který vyrábí zdravotnické ošacení. Z firem byla v očích porotců nejlepší společnost Proma Reha z České Skalice, vyrábějící zdravotnické pomůcky a zdravotnický nábytek.
„Pan Jarkovský zaujal porotu tím, že zaměstnává další lidi, dodává do celé republiky a natolik se podřídil neradostné české praxi, že na zaplacení faktur je ochoten čekat i tři sta dní. Není to nic chvályhodného, ale dokázal se přizpůsobit,“ řekl člen poroty Stanislav Sedláček z královéhradecké Hospodářské komory.
„Ve zdravotnictví je málo peněz, ale jistota, že když vydržíte, zaplaceno dostanete. A pokud bych se o zaplacení soudil, příště se o zakázku nemusím ucházet,“ zdůvodnil svou shovívavost Miroslav Jarkovský.
Jeho firma zaměstnává 14 lidí, z toho polovinu se změněnou pracovní schopností. Šije pro něj dalších 45 lidí. Vyrábí oblečení pro lékaře, sestry a další zdravotnický personál, ručníky, pleny a další textil, který sítotiskem označuje logy nemocnic. Dodává většině nemocnic v Česku včetně Fakultních nemocnic v Olomouci nebo na pražských Vinohradech.
Na druhém místě skončila Iveta Erbenová z Trutnova, která poskytuje wellness služby. „Specializuji se na tichomořské masáže a rituály, při nichž působím energií na lidské tělo. Nově mám tři zaměstnance, služby rozšiřujeme i v hotelích a penzionech v Krkonoších,“ řekla Erbenová.
Třetí místo v soutěži živnostníků obsadila Martina Řezníčková z Hradce Králové. Vlastní internetový obchod se šperky marre.cz, specializuje se na šperky z chirurgické oceli.
„Do prstenů vyryjeme, cokoli bude zákazník chtít,“ slibuje Řezníčková, která se svým byznysem začala před lety během mateřské dovolené.
Nejlepší firmou Královéhradeckého kraje je podle mínění poroty společnost Proma Reha. Vznikla v roce 1995, dnes má 130 zaměstnanců a loni její tržby dosáhly 177 milionů korun. V České Skalici vyrábí nemocniční polohovací lůžka, noční stolky, křesla pro kardiaky, vyšetřovací lehátka.
„Pracujeme podle přání zákazníka, do Polska jsme dělali vyšetřovací lůžko s osmi motory, které současně pacienta váží a umožňuje rentgenové snímání,“ uvedl jednatel vítězné firmy Radek Jakubský.
Na druhém místě skončila firma Saar Gumi Czech, dceřiná společnost německého koncernu Saar Gumi, která v závodech v Červeném Kostelci a ve Velkém Meziříčí vyrábí gumová těsnění dveří pro automobily značek Škoda VW, BMW, Mercedes a nove i pro značku Ford. Zaměstnává 600 lidí a její loňské tržby dosáhly 1,37 miliardy korun.
Třetí nejlepší firmou Královéhradecka je Boby – Fleisch z Bílé Třemešné. Má šest speciálních kamionů, kterými převáží živá zvířata. Jezdí po celé Evropě, převáží hlavně selata, ovšem nejzajímavější zakázkou byl převoz bizonů z Polska do Francie.

***

Vítězové z Hradeckého kraje

ŽIVNOSTNÍK ROKU 1. Miroslav Jarkovský

výroba zdravotnického ošacení

2. iveta Erbenová

wellness služby

3. Martina Řezníčková

prodej šperků po internetu

FIRMA ROKU 1. Proma reha

zdravotnické pomůcky a nábytek

2. Saar Gumi czech

těsnění pro auta

3. Boby-fleisch

přeprava živých zvířat

Foto popis| Vítězové Pro ceny si v Hradci přišli Živnostník roku Miroslav Jarkovský (vlevo) a Radek Jakubský, jednatel Firmy roku Proma Reha.
Foto autor| foto: Archiv HN« zpět