Čeští podnikatelé válčí s korupcí a byrokracií

&nsbp;

Mezi faktory, které tuzemským živnostníkům a firmám nejvíce znepříjemňují podnikání, patří byrokracie a korupce. S tím, který z obou nešvar považují za závažnější, se nám svěřili vítězové minulých ročníků soutěží Firma roku a Živnostník roku.

Robert Vlach, provozovatel portálu Na volné noze
Jde o dvě strany jednoho problému. Čím větší veřejné peníze budou přerozdělovat řádově méně placení úředníci, tím větší bude i míra korupce. Pokud nám jako občanům korupce vadí, měli bychom usilovat o štíhlejší stát, který nám ponechá více svobody i odpovědnosti.

Linda Vavříková, zakladatelka společnosti Allegria
Možná je to hodně oblastí trhu, ve které podnikám, ale za mě je to určitě byrokracie. Té máme opravdu hodně. S korupcí se téměř nesetkáváme, snažíme se jí i předcházet.

František Němec, spolumajitel farmy Němcová
Žádné úplatky nedávám, takže s korupcí nepřijdu do kontaktu. Byrokracie a časté měnění podmínek a pravidel je velký problém. Osobně to vnímám tak, že si vláda a naši zákonodárci neváží malých a středních podniků, protože právě jim neustálé změny a byrokracie neúměrně zvedají režii.

Lukáš Pytloun, hoteliér
Byrokracie je všude ve světě a už jsem si na ni zvykl, na korupci si ale nezvyknu. Chtěl bych společnost s rovnými pravidly hospodářské soutěže bez dotací. Dotace vytvářejí nerovné podmínky na trhu a jsou podhoubím pro korupci!

Jiří Bláha, majitel pekařství a cukrářství
V tuto chvíli mohu jednoznačně říct byrokracie, korupci se snažím si nepřipouštět a nedávám k ní podněty. Největším spouštěčem, organizátorem a podporovatelem obou je jednoznačně EU a její dotační a řídicí politika.

Jiří Fišer, finanční ředitel, Proma Reha
Já bych řekl jak kdy. Byrokracie se dá s určitým úsilím zvládnout. Boj proti korupci je podstatně těžší, ale my to předem nikdy nevzdáváme.

Magdalena a Daniel Šmídovi, majitelé obchodu Štěpský dvůr
Ani jeden pojem nedokážeme považovat pro podnikatelské prostředí za větší problém než ten druhý. Jak korupce, tak byrokracie jsou pískem v soukolí podnikání a ekonomiky každého státu včetně České republiky.« zpět